PARİS'TE GEZEBİLECEĞİNİZ YERLER

Müthiş atmosferi ile her yıl milyonlarca turisti kendine çeken Paris, sanatın mimariyle buluştuğu, geçmişte özgürlükler adına pek çok önemli olaya tanıklık etmiş çok kültürlü bir metropoldür. Paris gezilecek yerler konusundaki zenginliği ile her türden gezgine keyifli dakikalar yaşatabilecek imkanlara sahip olan birbirinden güzel cadde ve meydanları, dünyaca ünlü müze ve sanat galeri ve etkileyici tarihi yapıları ile Paris’te gezip görebileceğiniz birbirinden güzel yerler vardır. 

Sen Nehri çevresine kurulu Paris‘te, Orta Çağ ve Roma eserlerinin arasında uzun yürüyüşler yaparken kendiniz bir anda Latin Mahallesi veya Montmarte’nin renkli ortamında bulabilirsiniz.

Kongre sosyal gezi programı 13 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşecektir. 1 günlük program kapsamında çok sınırlı yerleri sizlere gezdirebileceğimiz gözönüne alınarak, kongre oturumları dışında şehrin gezilebilecek yerlerini bireysel olarak gezebilmeniz için aşağıda özellikle ilk defa gidecekleri düşünerek kentin en fazla ilgi çeken noktalarını tüm detaylarıyla  sizler için sıralanmıştır:

1- EYFEL KULESİ

Sadece kentin değil tüm Fransa’nın sembolü olan Eyfel Kulesi, pek çok gezgin için Paris gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk mekân. Tasarımı Gustave Eiffel’e ait olan üç katlı kule, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Expo 1889 Fuarı’nın giriş kapısı olarak 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiş. İlk başta geçici olsa da çelik yapı, tamamlanmasının ardından çok fazla ilgi gördüğü için kent silüetinin kalıcı bir parçası haline gelmiş.

Özellikle Paris’e ilk kez gidiyorsanız Eyfel Kulesi‘ndeki seyir teraslarından birine çıkıp Paris’i doyasıya seyretmeden şehirden ayrılmayın. 324 m yükseklikteki kulenin farklı katlarında toplam 3 seyir terası ve restoranlar var. Kulenin tepesine çıkmak için asansörü kullanmanız, bunun için de uzun bilet kuyruklarına girmeniz gerekiyor. Zamandan tasarruf etmek için biletinizi haftalar öncesinden internetten alabilir ya da düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

 • Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: Asansör: yaz dönemi 09.30-00:45, diğer aylar 09.30-23:45, yaz-kış tepeye son asansör 23.00. Merdivenler: yaz dönemi 09.00-00:45, diğer aylar 09.30-18.30

 • Giriş Ücreti: En tepeye yetişkin 25 Euro, 2. kata asansör 16 Euro, 2. kata merdiven 10 Euro

 • Web: toureiffel.paris/en

2- NOTRE DAME KATEDRALİ

Fransa’nın en önemli dini yapısı olarak anılan Notre Dame Katedrali, Keltler ve Romalılar tarafından da kutsal sayılan, Sen Nehri kıyısındaki alana 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiş. Gotik tarzı ile göz kamaştıran katedral, 69 metre yüksekliğinde ikiz kulelere sahip. Ana kapısının önünden geçen yolun “Kilometre Sıfır” olarak adlandırıldığı dini yapının kulelerinden sonra en fazla ilgi çeken bölümleri Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galerie des Chimeres ve Hazine. Hz. İsa’nın dikenli tacı, aynı anda 9.000 kişinin ibadet edebildiği görkemli yapının barındırdığı en değerli hazineyi oluşturuyor.

Dilerseniz katedralin kulelerine çıkıp şehrin güzel manzarasını bir de buradan seyredebilirsiniz. Yalnız unutmayın, kulelere yalnızca rezervasyonla çıkılabiliyor. “Jetfile” isimli uygulamayı indirip rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

 • Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: 07:45-18:45 (cumartesi, pazar kapanış 19:15)

 • Giriş Ücreti: Katedral girişi ücretsiz, kulelere çıkış 10 Euro. Jefile uygulaması kullanarak rezervasyon yaptırmanız zorunlu.

 • Web: notredamedeparis.fr/en/

3- LOUVRE MÜZESİ

Louvre Müzesi yalnızca Paris’in değil dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. I.M. Pei tarafından tasarlanan Cam Piramit’in giriş kısmını oluşturduğu Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze unvanını taşıyor. 1. Bölge’de bulunan kültürel tesisin bulunduğu bina, ilk olarak Viking akınlarını durdurmak için 1204’te Philippe Auguste tarafından savunma amaçlı inşa ettirilmiş. 14. yüzyılda kraliyet ailesinin konakladığı saray, son şeklini 1934 yılında almış. Richelieu, Sully ve Denon isimli üç kanadı bulunan müzede başını Mona Lisa, Milo Venüsü, Marly Atları’nın çektiği 35 bine yakın eser sergileniyor.

Müzedeki eserlerin tamamını görmek haftalar sürebilir. Bu nedenle müze ziyaretiniz boyunca en önemli eserlere odaklanabilirsiniz. Biletinizi internetten alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Eğer müze ziyareti için yeterli vaktiniz yoksa en azından müzenin çevresinde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

 • Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Frans

 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi, perşembe, cumartesi, pazar (09.00-18.00), çarşamba, cuma (09.00-21.45), salı günleri kapalı.

 • Giriş Ücreti: Yetişkin online 17 Euro.

 • Web: louvre.fr/en

4- MONT MARTE (RESSAMLAR) TEPESİ

Montmartre, benim Paris gezilecek yerler listesindeki favori yerlerimden. Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh gibi isimlerin geçmişte kullandıkları stüdyolara ev sahipliği yaptığı için Ressamlar Tepesi adıyla da tanınan Montmarte, birbirinden güzel evleri ve sanatla dolu sokakları ile popüler hale gelmiş. 130 metre rakımlı tepe kentin en yüksek noktası olduğu için aynı zamanda manzara izlemek isteyenler için de ideal bir bölge. Moulin Rogue ve Lapin Agile gibi dünyaca ünlü eğlence mekânlarının bulunduğu yerleşimdeki en görkemli yapı ise Sacre Coeur Bazilikası.

Montmartre’yi gezmenin en kolay ve hızlı yollarından bir tanesi Moulin Rogue önünden kalkan Les Petits Trains de Montmartre adlı gezi trenine binmek. Yetişkinler için 6,5 Euro olan tren 10.00-18.00 saatleri arasında çalışıyor. Tur ise yaklaşık 40-60 dakika sürüyor.

5- SACRE COEUR BAZALİKASI

Eyfel Kulesi’nden Montmarte Tepesi’ne doğru baktığınızda ilk fark edeceğiniz yapı olan Sacre Coeur Bazilikası, 1874 yılında gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybeden 58.000 kişinin anısına 1875-1914 yılları arasında inşa edilmiş. Notre Dame Katedrali’nden sonra gezginlerin Paris gezilecek yerler listelerinde kendisine yer bulan ikinci popüler dini yapı konumundaki bazilikanın kubbesi, manzara izlemek için en ideal noktalar arasında gösteriliyor.

Montmartre Tepesi’nin simge yapısı olan bazilikanın içini gezmek ücretsiz. Eğer dilerseniz bazilikanın çıkışta solda yer alan kubbeye de çıkabilirsiniz lakin 300 basamak çıkmak zorunda kalacağınızı bilin.

 • Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: Bazilika 06.00-22.30, Kubbe: Ekim-nisan 09.00-17.00, Mayıs-Eylül: 08.30-20.00.

 • Giriş Ücreti: Bazilika girişi ücretsiz.

 • Web: sacre-coeur-montmartre.com/english/

6- DİSNEYLAND

Şehir merkezinden 32 kilometre uzakta yer alan Disneyland, 2 bin hektarlık alan üzerine 1992 yılında kurulmuş. Tema parkı, Birleşik Devletler sınırları dışında açılan ikinci tesis konumunda. Eğlence tesisi, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. 7 farklı konaklama seçeneğinin bulunduğu tesisin Disneyland Park kısmında her yaş grubundan bireye hitap eden Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland bölümlerine yer verilmiş. Diğer kısımda ise sevilen sinema ve televizyon şovlarına ait tematik alanlar ziyaretçilerini bekliyor.

Eğer Paris’te en azından 3-4 günlük vaktiniz varsa büyük küçük her yaştan gezginin eğlenceli saatler geçireceğiz bu parka da 1 tam gününüzü ayırabilirsiniz. Parka dilerseniz bireysel gidebilirsiniz ya da şehir içinden düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

 • Adres: 77777 Marne-la-Vallée, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00

 • Giriş Ücreti: 1 gün 2 park gişe fiyatı 94 Euro, internette 69 Euro, 1 gün 1 park internette 49 Euro’dan başlayan fiyatlar.

 • Web: disneylandparis.com/en-us/

7- ŞANZELİZE CADDESİ

Paris’in en ünlü ve lüks caddesi Şanzelize, XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi’nin manzarasını genişletmek için 1667 yılında yaptırılmış. Uzun yıllardır Tour de France’ın bitiş noktası olarak kullanılan Şanzelize Caddesi ününü üzerinde bulunan lüks giyim mağazalarına, kafelere, restoranlara ve Zafer Takı’na borçlu.

Yıl boyunca pek çok önemli kutlamaya ve anma törenine sahne olan caddenin batısına doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak Charles de Gaulle Meydanı üzerindeki Zafer Takı’nın inşa süreci, 1806’da Napolyon Bonapart tarafından başlatılmış ve Louis Philippe’in ülkeyi yönettiği 1836 yılında tamamlanmış. Üst kısmındaki seyir bölümünden Şanzelize’yi tüm görkemiyle izleyebileceğiniz kapının altında, I. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına inşa edilen Meçhul Asker Mezarı bulunuyor. Zafer Takı’nın üzerinde yer alan seyir terası üzerine çıkıp şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

 • Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.30

 • Giriş Ücreti: 12 Euro

 • Web: paris-arc-de-triomphe.fr/en/

8- ORSAY MÜZESİ

EXPO 1889 için inşa edilen eski tren garında faaliyet gösteren Orsay Müzesi, 1986 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından açılmış. Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Edouard Manet, Claude Monet gibi ünlü isimlerin birbirinden çarpıcı çalışmalarına ev sahipliği yapan müzede 1848-1914 arasında yaratılmış Fransız ve Avrupa sanat eserlerine yer veriliyor. Empresyonist tabloların oluşturduğu koleksiyon müzede sergilenenlerin en değerlisi olarak gösteriliyor.

Eğer müzenin içini gezmeyi planlamıyorsanız Paris tekne turu hakkında bilgiler başlıklı yazımda anlattığım tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekne turları boyunca müzeyi dıştan görebilirsiniz.

 • Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi kapalı, perşembe (09:30-21:45), diğer günler (09:30-18:00)

 • Giriş Ücreti: 12 Euro.

 • Web: musee-orsay.fr/en/home.html

9- OPERA BİNASI (Opera National De Paris)

Sanatseverler kadar mimariye düşkün gezginler tarafından da Paris gezilecek yerler listesine alınacak bir mekân varsa, o yer kesinlikle Paris Opera Binası’dır. Ağırlıklı olarak opera ve bale performanslarının sergilendiği yapıda faaliyet gösteren Paris Ulusal Operası, XIV. Louis’nin emriyle 1669 yılında kurulmuş. Binada biri çağdaş, diğeri klasik mimariye sahip iki ana salon bulunuyor. Oldukça şık bir mimariye sahip çağdaş Opera Bastille, 2.700 koltuk kapasiteli ve 1989’da hizmete girmiş. İhtişamlı iç dekorasyonu ile bir mücevheri andıran 1970 koltuklu Palais Garnier ise 1875’de açılmış. Ayrıca Opera Bastille’in hemen altında 500 koltuk kapasiteli bir amfitiyatro bulunuyor.

10- PENTHEON

Mimari açıdan Londra’daki St. Paul’s Katedrali’ne ve Roma’daki adaşına benzetilen Pantheon, XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen 1744-1790 yılları arasında inşa ettirilmiş. Yapı, çeşitli dönemlerde kilise olarak kullanılsa da asıl önemini, içerisine defnedilen Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola, Alexander Dumas gibi ünlü Fransızlar sayesinde kazanmış. Fizikçi Leon Foucault’un 1851’de dünyanın kendi çevresinde döndüğünü kanıtladığı deneyine sahne olan tarihi yapının 3 katlı kubbesi ve iç duvarlarını süsleyen freskler, en dikkat çekici kısımlarını oluşturuyor.

 • Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00

 • Giriş Ücreti: 9 Euro

 • Web: paris-pantheon.fr/en/

11- VERSAY SARAYI VE BAHÇELERİ

Paris’in 20 kilometre uzağındaki zengin banliyöye adını veren Versay Sarayı, ilk olarak XIII. Louis döneminde küçük bir av köşkü olarak inşa edilmiş. XIV. Louis zamanında ise 20.000 kişinin aynı anda barınabileceği şekilde genişletilmiş ve günümüzdeki görünümüne yakın bir hale gelmiş. Zenginliğin ve gücün simgesi olması için inşasında büyük ölçeklerin tercih edildiği Fransız Barok-Klasik mimari karışımı tarihi yapının Aynalı Salon, Salon de Venus ve Salon d’Apollon gibi bölümleri sonradan müze haline getirilerek ziyarete açılmış. 2.300 odalı yapıdaki bir diğer dikkat çekici bölüm ise Vaux Sarayı’nın da peyzaj mimarı olan Andre Le Notre’nin Rönesans ve Barok tarzı mimariyle tasarladığı bahçeleri. Kasabadan saraya doğru uzanan yolların etrafına kurulu bahçeler, sarayın ön avlusundaki heykelin önünde birleşiyor.

 • Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30

 • Giriş Ücreti: Yetişkin 18 Euro

 • Web: en.chateauversailles.fr/

12- SAINTE CHAPELLE

Kentteki Gotik yapıların en ünlülerinden olan Sainte Chapelle Hz. İsa’nın dikenli tacı, çarmıhın parçaları ve çivilerinden oluşan kutsal emanetlerin barındırılması için IX. Louis’nin emriyle 1242-1248 yılları arasında inşa edilmiş. Fransız Devrimi sırasında ağır hasar görmesine rağmen sahip olduğu dünyanın en büyük 13. yüzyıl vitray koleksiyonunu korumayı başaran dini yapının içerisinde ayrıca on iki sütunu süsleyen Havari Heykelleri’ni görebilirsiniz. Vitraylar aracılığıyla çarmıh ve çivilerin kiliseye getirilişi, İsa’nın son yemeği gibi önemli olaylar betimlenmiş.

Burası manevi öneme sahip, zarif vitrayları ile ünlü bir şapel. Kimileri için buraya ödenecek 10 Euro‘luk bilet parası ve harcanacak zaman, kayıp olarak görülebilir. Lakin burası Paris gezilecek yerler listemizin en önemli yerlerinden.

 • Adres: 8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: Nisan-Eylül 09.00-19.00, diğer aylar 09.00-17.00

 • Giriş Ücreti: Yetişkin 10 Euro

 • Web: sainte-chapelle.fr/en/

13- LES INVALIDES

7. Bölge’de yer alan Les Invalides, Fransa’nın askeri tarihi ile ilgili anıtları ve müzeleri barındıran oldukça değerli bir kompleks. 1671-1678 yılları arasında XIV. Louis’nin emriyle Mimar Liberal Bruant’ın gözetiminde inşa edilen yapının kullanım amacı, yaşlı ve yardıma muhtaç askerlerin bakımıymış. Napolyon Bonapart’ın naşının bulunduğu altın kubbeli Dome Kilisesi’nin en önemli kısmını oluşturduğu yapı kompleksinde sahip olduğu zırh ve silah koleksiyonları ile askeri konulara meraklı bireyleri kendisine çeken Musee de l’Armee; haritaların, Fransız mevzilerinin, istihkâm yerlerinin rölyefleri ile bazı maketlerin sergilendiği Musee des Plans-Reliefs; II. Dünya Savaşı’nda gösterilen kahramanlıkların anlatıldığı Musee de la l-Ordre de la Liberation faaliyet gösteriyor.

14- MOULIN ROUGE

Yetişkinlere yönelik eğlence gösterileri ile ünü tüm dünyaya yayılmış Moulin Rouge, her yıl kan-kan dansını izlemek isteyen pek çok turist tarafından Paris gezilecek yerler listelerine dâhil ediliyor. Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından 1889 yılında kurulan kabare, çatısında kırmızı bir değirmenin bulunduğu binasıyla Montmartre’nin sınırları içerisindeki mekânlar arasından hemen seçilebiliyor. Beyaz perdeye ve şarkılara, benzerlerinin kurulmasına ilham kaynağı olmuş kültürel simgenin girişinde, tarihini anlatan resimlerin asılı olduğu panolara ve çeşitli dillerde yazılmış açıklamalara yer verilmiş.

Kabarede “yalnızca gösteri” ya da “yemekli gösteri” gibi çeşitli biletler var. Hatta bazı günler öğlen matineleri de var.

 • Adres: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: Şov saatleri: 19.00, 21.00, 23.00

 • Giriş Ücreti: Sadece şov 105 Euro civarından başlıyor.

 • Web: moulinrouge.fr/?lang=en

 

15- POMPİDOU MERKEZİ

Sosyal ve kültürel olanaklarıyla ziyaretçilerinin keyifli saatler geçirmelerine imkân tanıyan Pompidou Merkezi, 1971-1977 arasında inşa edilmiş. Adını, Fransa’nın eski cumhurbaşkanından alan merkezin yüksek teknoloji mimari üsluba sahip binasının tasarımını Richard Rogers, Renzo Piano ve Gianfranco Franchini yapmış. En üst katı seyir terası şeklinde düzenlenen yapının içerisinde mağazaların, restoranların, sinemaların dışında 5 bin sanatçının yaratmış olduğu 60.000’den fazla çağdaş ve modern sanat eserinin sergilendiği Musee National d’art Moderne ile 2 binin üzerinde periyodik yayını barındıran kütüphane bulunuyor. Müzik ve akustik araştırmalara yoğunlaşmış bir merkezinde bünyesinde faaliyet gösterdiği merkezin önündeki 7,6 metrelik Stravinsky Çeşmesi yerel halkın popüler buluşma noktası konumunda.

 • Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: Salı hariç her gün 11.00-21.00

 • Web: centrepompidou.fr/en

 

16- CONCORDE MEYDANI

Tuileries Bahçesi ile Şanzelize Caddesi arasında yer alan Concorde Meydanı, XV. Louis’nin heykelinin dikilmesi için 1755-1765 yılları arasında Mimar Jacques-Ange Gabriel’in gözetiminde inşa edilmiş. 1792 yılına kadar kralın adıyla anılan meydan, o yıl gerçekleşen kanlı olaylarında etkisiyle 1795’ten itibaren günümüzdeki adıyla anılmaya başlanmış. Hatta alanın en göze çarpan yapısı konumundaki Dikilitaş, idamları unutturmak ve tarihte temiz bir sayfa açmak için 1836’da Mısır’daki Luksor Tapınağı’ndan getirilerek meydanın ortasına dikilmiş. 23 metrelik bu abidenin yanı sıra iki çeşme ve Fransız kentlerini simgeleyen 8 heykel daha bu amaçla meydana yerleştirilmiş.

 

17- PARİS YER ALTI MEZARLARI MÜZESİ

Kültürel anlamda kentin yer altı da en az yer üstü kadar zengin. Bunun en iyi kanıtı olarak gösterilen kent merkezine yakın noktadaki Paris Yer Altı Mezarları, kentin çeşitli yerlerindeki mezar alanlarının salgınlara yol açtığı şeklindeki düşüncenin etkisiyle 1785’te kullanılmaya başlanmış. Kilometrelerce uzunluktaki eski taş ocaklarının koridorlarına getirilen iskeletler, yeni yerlerine enstalasyon mantığıyla yerleştirilmiş. Böylece ortaya sanat galerisi görünümlü, günümüzde 2 kilometrelik bölümü gezilebilen bu yer çıkmış.

 • Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Fransa

 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.00

 • Giriş Ücreti: Yetişkin 13 Euro

 

18- PERE LACHEISE MEZARLIĞI

Paris gezilecek yerler listesinde sizlere ziyaret etmenizi önereceğim son yer, heykelleriyle adeta bir açık hava müzesini andıran Pere Lachaise Mezarlığı. 44 hektarlık araziye sahip mezarlık, Napolyon Bonapart tarafından Mimar Alexandre Theodore Brongniart’a tasarlatılmış. Açılışı 1804’te yapılan defin alanı ilk başta pek ilgi görmemiş; ancak La Fontaine ve Moliere’in mezarlarının buraya taşınmasıyla ünü artmış. Oscar Wilde, Max Ernst, Camille Pissaro gibi isimlerin yanı sıra  Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları da burada bulunuyor. (Not: Ahmet Kaya’nın mezarı 71. bölümde, Yılmaz Güney’inki ise 62. bölümde yer alıyor.)

 • Adres: 16 Rue du Repos, 75020 Paris, Fransa

developed by İKSAD. All rights are reserved ©  

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now